Kategoriler
Haber

Mac OS X’in Dahili FTP Yazılımı – Bölüm 2

Birinci yolun salt okunurluk özelliği canınızı sıkıyorsa yine Mac OS X in cevherlerinden biri olan bir diğer ftp yazılımını kullanabilirsiniz. Bunun için de Terminal uygulamasını açmanız gerekmekte. Terminal uygulaması Applications yani Uygulamalar klasörü içerisindeki İzlenceler klasöründe yer almaktadır. Bu programı açın. Ya da Spotlight‘ı kullanarak da daha da hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

Terminal penceresinde ne yaptığınıza dikkat edin. Yapabileceğiniz bir hata sisteminizi kullanılamaz hale getirebilir. Aman dikkat!

OS X içindeki bu ftp yazılımı Finder içerisindeki kardeşinden daha fazla özelliğe sahip. Bunda dosya izin ve özellikleri de değiştirilebilmekte.

Bunu kullanmak için Terminal penceresi açıldığında hemen şunu yazın.

ftp ftp.siteadi.com

mesela

ftp ftp.apple.com (ftp boşluk ftp nokta apple nokta com)

terminal

sonrasında sizden Name bilgisi isteyecektir. Eğer kullanıcı adınız varsa bunu buraya girecek ve Enter a basacaksınız. Eğer kullanıcı adınız yoksa anonymous yazarak Enter’a basın bu sizi Finder’daki misafir modunda FTP sunucusuna bağlayacaktır.

Şifre için de eğer kullanıcı adınız varsa, o kullanıcı adına bağlı olan FTP şifresini gireceksiniz ya da yoksa yani anonim giriş yapmışsanız, sizden email adresinizi girmenizi isteyecektir. Şifre girerken korkmayın imlecin hareket etmediğine. Sizin yazdıklarınız onun aklında. Enter yapınca şifrenizi bir şekilde onaylayacaktır. Unix’in gizlilik ilkesinin bir parçası.

Şifrenizi girdikten sonra size karşı sunucu hakkında bir bilgi verecektir. Mesela ftp.apple.com’a anonim olarak girdiğimde 10. satırda bana Apple sunucusunun UNIX kökenli olduğunu göstermekte. Bazı FTP sunucularının şifre girme süresi belirleme özelliği olabilir. Çoğu 15 saniye sınır da tanıyabilir, dikkatli olun ve şifrenizi hemen girin.

Peki girişi yaptık… Eeeee ya bundan sonra? der gibisiniz…. Devamı 3. bölümde

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner