Kategoriler
Internet Mac OS X Yazılım

iChat üzerinde Facebook Chat

7uc8tw6yFacebook hepimizin sıklıkla kullandığı bir sosyal paylaşımplatforum ve bu platformun da bir parçası sohbet bölümüdür, aynen ElmaSuyu sohbet bölümü gibi. Bazen Safari’yi veya Firefox’u ya da belki de Chrome’u açmadan da ve Facebook hesabınıza girmeden de Facebook arkadaşlarınızla Chat yapmak isteyebilirsiniz, hem de iChat rahatlığında… Nasıl mı? Hemen anlatalım…

aoqokvjc

Öncelikle http://www.facebook.com adresine girerek Facebook profilinizi

açıyorsunuz. Sonrasında iChat ayarları için buraya tıklayın.

Daha önceden kendinize bir Nick yani Rumuz belirlemediyseniz önce bunu belirlemeniz gerekiyor. Bu sizin yapmanız gereken tek Facebook ayarıdır diyebiliriz ama son bir adımı daha var. Facebook hesabınızdan bir çıkış yapıp sonra tekrar girmeniz gerekiyor.

Screen shot 2010-02-12 at 6.31.11 PM

iChat ayarları için de şunu yapacaksınız. iChat’i çalıştırın ve iChat menüsünden Preferences’ı seçin. Türkçe sistemlerde Tercihler olarak görünecektir. Bu açılan pencerede Accounts yani Hesaplar bölümüne gireceksiniz ve yeni hesap eklemek için + işaretine basacaksınız.

Screen shot 2010-02-12 at 7.54.13 PM

Account Type seçeneğini Jabber olarak belirleyince Account Name bölümüne rumuzunuz@chat.facebook.com şeklinde gerekli bilgileri gireceksiniz. Sonra facebook şifrenizi gireceksiniz. Server bölümüne de chat.facebook.com yazıyorsunuz ve Port bölümüne 5222 yazıyorsunuz. Use SSL seçili olmaması gerekiyor. Done butonuna tıkladığınızda gerekli işlemler için bağlantı kurulacak. Sonra yeni bir pencere içinde çevrimiçi olan Facebook arkadaşlarınız görünecektir.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner