Kategoriler
Apple Grafik iChat Mac OS X Makale Yazılım

Emoji ve Mac OS X

Mac OS X Lion Türkçe dil desteği ve onlarca diğer özellikleri ile gözümüzü boyadı ama pek de fark edilmeyen bir özelliği daha mevcut o da Emoji desteği. Emoji nedir diye soracaksınız hemen cevaplayalım…

 

Emoji Nedir?

Emoji Japonca bir kelime olup Japon elektronik mesajlarında ve web sitelerinde kullanılan resimli karakterler ve yüz ifadeleri anlamına gelmektedir. E resim anlamına gelmekte ve moji de harf anlamına gelmektedir. Şimdi e bizim zaten yüz ifadelerimiz var ne farkı var bunlarla diye sorabilirsiniz. Yüz ifadeleri ile emoji arasında ne büyük fark daha fazla sayıda standarta oturtulmuş karakter mevcuttur ve bu ikonlar birçok cihazda standart hale gelmiştir. Emojiler kültürel kaynağı gereği Japon kültürünü andiran şeylerle doludur. Mesela özür dilemek isteyen bir iş adamının eğilmiş halini gösteren emoji görünce bunun ne demek olduğunu anlayabilirsiniz. Ama merak etmeyin Mac OS X içerisindeki Emoji karakter seti mümkün olduğunca uluslar arası standartlarda herkesin anlayabileceği hale getirilmiş. Normal şartlar altında sadece Japonya’da kullanılmaya başlamasına rağmen, doğası gereği bazı yazılım firmaları yazılımlarına dahil etme zorunda kalmış ve bu sayede de bizler bunu Japon sim operatörü olmadan da kullanabilir hale geldik. İşte bu sayede emojileri iPhone’larımızda rahatlıkla kullanabiliyoruz. Buna ek olarak da, Google Labs ile Gmail üzerinde ve üçüncü parti yazılımlarla da Android sms yazılımları artık emoji desteklemekte. Ve tabiki Mac OS X Lion 🙂  Ekim 2010 da çıkarılan Unicode Standart sürüm 6.0 içine yüzlerce Emoji karakteri dahil edilmiş. Gerekli eklemeler Google ve Apple tarafından yapılmış ve ama müzakereler sürecinde teklif edilenlerin bazıları çıkartılmış ve konsorsiyum tarafından yenileri eklenmiş. Temelde Japonya içerisinde kullanılan 3 farklı standart var. Bunlar sırasıyla NTT DoCoMo, au ve Softbank standartlarıdır ama artık yayngınlaşan Unicode standardıdır.

 

Peki Mac OS X ile bağlantısı ne?

Lion birçok eski standardı geride bırakarak tamamen uluslar arası standartlarda olan kriterleri kullanmaya hedef edinmiş bir işletim sistemi. Rosettanın olmaması sayesinde eski ile ilgili neredeyse hiçbirşey çalışır durumda değil. Lion sonrasında zaten Unicode destekli olmayan hiçbir program çalışmıyor neredeyse. Hala sorunlu programlar var ama bunlar da yakında güncellemeleri ile bu sorunları çözecektir. Tam destekli olmayan bir program ile Emoji kullanmayı denerseniz emojinin olduğu olması gereken yerde üzerinde büyük bir ihtimalle içinde çarpı işareti olan bir kutucuk göreceksiniz. Buna örnek olarak şu an için Microsoft Office’i ve Photoshop’ı verebiliriz. Ama Apple’ın kendi yazılımlarında bununla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. iWork paketi ve diğer tüm Apple yazılımlarında Emoji için tam destek vardır hatta Finder’da bile…

 

Emojiler Nerede?

Emojiler  font menülerinden ulaşabileceğiniz Windings ve Webdings gibi bir font değildir bu yüzden lütfen Font menülerinde Emoji adında bir yazı tipi aramayın. Ama bu font dosyasının olmadığı anlamına gelmez. Sadece siz ulaşamazsınız. Programlara eklediğinizde bu Apple Color Emoji adında bir font olduğunu gösterecektir ama siz bunu sadece Emojileri eklediğinizde görebiliyorsunuz.

Emojilere ulaşmak için öncelikle yapmanız gereken şey System Preferences (Sistem Tercihleri) bölümünden Language&Text bölümüne gelmek ve oradaki iki ayarın var olduğunu kontrol etmektir. Öncelikle Show Input menu in menu bar (1- Giriş menüsünü menu çubuuğunda göster) kutucuğunu işaretli olduğundan emin olun. Bu ayar Emojilerinize en kolay şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Buna tıklayınca üst menu çubuğunuzda seçtili olan klavyenizin ülke ve tip görüntüsünü göreceksiniz. Mesela bizimkinde Turkish – QWERTY PC seçili ve bu yüzden de altında PC yazan bir Türk bayrağı görünüyor. Sonrasında da Kullanılacak Giriş kaynakları listesinden de Keyboard and Character Viewer (2- Klavye ve Karakter Görüntüleyicisi) seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve sonrasında da tercihlerden çıkın.

Tam Unicode destekli bir uygulama açın. Kendinizi çok zorlamayın TextEdit işinizi görecektir. Pages varsa onu da açabilirsiniz. Giriş menüsünden Show Chracter Viewer’ı seçin. Sol menüde Emoji bölümünü göreceksiniz. Emojiye tıkladığınızda otomatik olarak People(Kişiler), Nature(Doğa), Places(Yerler), Objects(Nesneler), Symbols(Semboller) olmak üzere 5 tane alt kategori bulunmakta. Bunlara tıklayarak emojileri görebilirsiniz.

Kullanmak içinde yapabileceğiniz iki durum var. Birincisi sürükle bırak alt yapısını kullanarak emojileri kullanmak istediğiniz yere sürükleyip bırakmak. Diğeri ise emoji üzerine çift tıklamak. Haa unutmadan! Emojiler vektörel bazda hazırlandığı için istediğiniz kadar büyütebilirsiniz.

Başka nerelerde kullanabilirsiniz?

 

Finder – Klasörlerinizi ve hatta dosyalarınızı isimlendirirken kullanabilirsiniz. Çok güzel cicili bicili klasör ve dosya isimleri çıkarabilirsiniz.

 

iChat – iChat’de normal yazışlamalar dışında statü durumunuz için kullanabilirsiniz. Artık MSN deki gibi yazıların yanında simgeler de kullanabilirsiniz, hem de emoticonlardan daha fazlasını.

 

 

 

 

 

Pages – Sayfa süslemelerinde kullanabilirsiniz.

 

Kötü Yanları

Bu güzel simgelerin kötü yanları da var. Finder içinde kullanırken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü, Apple Emoji karakterleri başka makinelerde görünmeyebilir ve hatta gönderilmiş dosyanın açılmamasına neden olabilir. Emoji desteklemeyen bir platformda görünmeyeceği için kendi makinenizde kalacak dosyalar üzerinde daha çok kullanmanız tavsiye edilir.

iChat’de ve diğer programlarda görünmesi için de karşı tarafta da Lion veya en azından Emoji destekli bir alt yapının olması gerekmekte yoksa bunun yerine kutucuklar göreceksiniz.

 

 

Pages veya TextEdit ile kaydettiğiniz birşeyi paylaşmak istiyorsanız bunu PDF olarak kaydetmenizde fayda var. Eğer gönderiğiniz belge Lion üzerinde açılmıyorsa onun yerine farklı simgeler görebilirsiniz. PDF gönderdiğinizde böyle bir sorun olmaz.

 

Şimdi artık kontrol sizde…

 

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner