Kategoriler
ipucu Mac OS X Makale

Daha Performanslı Mac İçin 30 Ücretsiz Uygulama

Mac işletim sistemlerinin performanslı ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olacak kendi araştırmalarım sonucunda bulduğum ücertsiz programları sizlerle paylaşmak istedim.

Güncelleme

AppFresh

Macos’a yüklediğiniz bütün uygulamaları,widgets’leri ve eklentilerin güncelleştirilmesini bu program sayesinde kolay bir şekilde yapabilirsiniz.Basit ve kullanışlı arayüzü sayesinde gayet kolay kullanım sunmaktadır.

Sistem Bildirim

Growl

Growl bir sistem bildirim aracıdır.Macos’a ait bir çok programın desteği bulunan Growl,arkaplanda çalışarak desteklediği uygulamalar hakkında ki bilgilendirmeleri sizelere istediğiniz şekilde sunmaktadır.Örneğin Adium Messenger programını kullanırken kişilerin durum bilgilerini,size yazılan mesajları,iTunes programını kullanırken dinlediğiniz şarkı ismi ve sanatçı isimi gibi…

Sistem İzleme

iStat Pro

iStat Pro,üstün düzenlenebilir widget özellikleriyle Mac bilgisayarınızın her bir parçasını en ince detaylarına kadar gözlemlemenize olanak sağlıyor.En önemli detaylardan bir kaçını,”İşlemci,Ram,Diskleriniz,Pil,Sıcaklık,Fan,Yükeleme ve Uptime işlemleri olarak verebiliriz.

iStat Menus

8 ayracıyla ve yüksek kalitede ayarlanabilir menü özellikleriyle,iStat Menus tam olarak sisteminizde neler olduğunu size bildiriyor.Bu menülere örnek verecek olursak : İşlemci,Ram,Diskler,Ağ,Sıcaklık,Güç,Bluetooth ve Zaman-Tarih…

WhatLCD

WhatLCD programı Mac bilgisayarınızda ki LCD monitör hakkında bilgi alabilmenizi sağlar.

Sistem Bakım ve Temizlik

iBackup

iBackup,dosyalarınızı ve uygulamarınızı,sistem eklenti ve ayarlarınızı(Dock ayarları,Masaüstü Arkaplanı,Tarih/Saat,Güvenlik Duvarı ve diğer sistem özellikleri)
içerisinde ki görev zamanlayıcıyı kullanarak istediğiniz gün ve saatte otomatik olarak yedeklemenizi sağlar.

Preference Cleaner

Preference Cleaner,sistem üzerinde devamlı olarak kullandığımız uygulamaların kişiselleştirdiğimiz özelliklerini sıfırlamamıza olanak sağlayan uygulamadır.

Permissions Reset

Permissions Reset,klasör veya dosyalarınızın izinlerini daha gelişmiş ve kolay olarak değiştirebilmenizi veya sıfırlayabilmenizi sağlamaktadır.

Sistem Ayarları

smcFanControl

smcFanControl,Mac OS özellikler çubuğuna yerleşerek,fan gücünü ayarlamanıza yardımcı olur.

Secrets

Secrets,başta Mac Os olmak üzere kullandığınız uygulamaların gizemli kalmış bütün özelliklerini açığa çıkarıp,ince ayaları yapabilmenize olanak sağlayan uygulama.

Lab Tick

Lab Tick,MacBook Pro ürünlerinde backlit ışığının daha düzgün ve ayarlanabilir çalışmasını sağlamaktadır.

iTool

iTools,gelişmiş özellikleri ve kolay kullanımı ile sistem bakımı ve temizliği yapmanıza yardımcı olacak,uygulamaları içerir aynı imce sistem ayarları yapmanızda olanak sağlar.

DejaMenu

DejaMenu,aktif olan uygulamanın menüsünü bağlam menüsü(Ctrl-Click) gibi görüntülemeye yardımcı olan uygulamadır.

Screeni

Screeni,masaüstü arkaplanınızda ekran koruyucularınızı kullanmanızı sağlar.

Dock Spaces

Dock Spaces,10 farklı dock çeşiti sunan bu uygulama aynı zamanda Mac Menü Bar’ınada kendi simgesini yerleştirerek istediğiniz zaman docklar arası geçiş yapabilmenizi sağlamakta.

[/hidepost]

Yazar Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.