Kategoriler
Grafik Video Yazılım

Creative Suite 5’in Getirecekleri…

CS3-iconsCS4 belkide Adobe’nin bu güne kadar çıkardığı en ağır ve gelişmiş yazılım paketiydi ama CS4 ün tahtı sallanmaya başladı bile. 12 Nisan 2010 tarihinde yayınlanacak olan yeni yazılım paketi CS5 beraberinde onlarca yenilik getirecek. Biz de bunlardan biri hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

CS5’e dahil olacak programlardan biri olan PhotoShop inanılmaz ve bugüne kadar belkide denenmemiş bir araç ile donanmış geliyor. Bu araçların genel adı Content Aware Tools yani İçerik Farkındalığı Araçlarıdır. Bunlar nedir? Bu araçlar özelikle karşımıza Fill yani dolgu işlemlerinde karşımıza çok çıkacak.

Peki ne işe yarar?

Evet, bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Örneklerle açıklanması gereken bir araç bu. Mesela bir fotoğrafınız var ve bu fotoğrafta sizin silmek istediğiniz bir kaç öğe var. Bunları normal seçim araçlarıyla silerseniz direkt olarak arka katman ortaya çıkar ama Content Aware Fill yani İçeriğin Farkında Olan Dolgu seçeneğini seçerseniz Photoshop sizin için o resmi analiz ederek gerekli dolguyu oraya koyuyor.  Aşağıdaki bankta oturan kadının resmi buna bir örnektir.

Screen shot 2010-03-24 at 9.41.00 PM

Kadının bulunduğu resimde biraz rötüşlenecek yerler var. Mesela gölgeler, ağaç dalları ve güneş parıltıları bunlara örnek. Peki, bunun işlenmiş hali nasıl olacak derseniz işte aşağıdaki resim ortaya çıktı demeliyiz ve unutmadan bu işlemlerin hiç birinde ama hiç birinde Eraser Tool yani Silgi Aracı kullanılmamıştır.

Screen shot 2010-03-24 at 9.41.32 PM

Bir başka örnek ise…

Aşağıdaki engebeli yol fotoğrafıdır. Çekilen fotonun sadece bir şekli vardır onda da yol mevcut.

Screen shot 2010-03-24 at 9.41.53 PM

Peki.. ya biz yolsuz bir halini istersek? Çözüm yine aynı… Content Aware Fill ve sonuç…

Screen shot 2010-03-24 at 9.42.40 PM

İnanılmaz geçiş efektine sahip tamamlanmış fotoğraf. Hem de hiçbir şekilde Stamp tool gibi başka araçlar kullanılmadan yapıldı bunlar.

Bir başka örnek daha…

Sürekli panaromik fotoğraflar yapmak isteriz. Bunun için tonlarca fotoğraf çekeriz en iyilerini birleştirerek birşeyler yapmaya çalışırız sonuç ise mükemmel olarak birleştirilmiş ama kenarları yamuk yumuk fotoğraflar olur. Aynen aşağıdaki gibi….

Screen shot 2010-03-24 at 9.43.06 PM

Peki Magic Wand Tool ile beyaz bölgeleri seçeren Content Aware Fill komutunu verince bakalım sonuç ne oluyor?

Screen shot 2010-03-24 at 9.43.21 PM

Sonuç kesinlikle mükemmel… analiz edilen fotoğraf tamamlanıyor ve panaromik fotoğrafın sadece diktörgen yerleri alınmak zorunda kalınılmıyor.

İçeriğin farkında olan dolgu için daha neler göreceğiz belli değil ama bunların CS5’in tercih edilme nedenlerinden biri olacağı da kesin.

Video’yu izlemek için tıklayın…

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner