Kategoriler
Apple Internet

Apple’dan Kiralama Devri

siyah-appleTeknoloji devi Apple; News Corp ve Walt Disney gibi medya gruplarıyla televizyon programlarını Apple’ın online marketi iTunes Store üzerinden 99 cente kiralamayı planlıyor.
Apple ve medya devleri arasındaki görüşmeler henüz resmiyete dökülmediği için ismini vermek istemeyen medya yetkilileri, Apple’ın medya gruplarıyla anlaşma sağlaması halinde, kullanıcıların programları 48 saatliğine kiralayabilmesinin hedeflendiğini kaydediyor.
Disney ve News Corp. ile CBS ve NBC televizyonlarının yetkilileri ise yeni kiralama planıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Gelir azalacak mı, artacak mı?
Medya uzmanları, hâlihazırda iTunes üzerinden elde ettikleri geliri düşüreceği gerekçesiyle bazı yayın kuruluşlarının anlaşmaya sıcak bakmayacakları yorumunu yapıyor. Öte yandan bu sayede Hulu.com gibi programları ücretsiz olarak internette yayınlayan online streaming siteleri nedeniyle televizyon kanallarının yaşadığı maddi zararın büyük oranda önüne geçilebilmesi de söz konusu.
Kullanıcılar şu anda iTunes üzerinden ABC televizyonunun efsane haline gelen dizisi “Lost”un ve NBC’nin dizisi “Friday Night Lights”ın bölümlerini 1,99 dolara satın alabiliyor.
Medya araştırmaları ve danışmanlık firması Screen Digest’in başkanı Tom Adams, “Kiralama modeli her ne kadar satın alımları düşürse de, dünyadaki gelişmeler bu yönde ilerliyor.” açıklamasını yaptı. Adams ayrıca katlanarak artan bedava online streaming siteleri nedeniyle zaten izleyicilerin çoğunun programları satın almayı tercih etmediğine dikkat çekti.
© Deutsche Welle Türkçe

Yazar Eren Şahin

zenaat yönetmeni