Kategoriler
Apple iPad iPhone Makale Oyun

Apple Oyun Sektöründe Yükselebilir

Ürünleriyle teknoloji sektöründe rüştünü ispat etmekle kalmayıp, endüstriye yön verir hale gelen Apple kısa sürede finansal anlamda da en başarılı teknoloji şirketlerinden biri olmayı başardı.

Özellikle mobil ürünleriyle ciddi başarı yakalayan Apple’ın bu başarısına etki eden en önemli etmenlerden birinin sunduğu “oyunlar” olduğu bir gerçek. Şirketin App Store isimli uygulama mağazası Ting Wings, Angry Birds gibi dünya çapında pek çok kişiyi çeken eğlenceli oyunlara sahip. Bu oyunların Apple’a sağladığı başarı ise iPhone ve iPad gibi ürünlerin mobil oyun pazarında Sony ve Nintendo gibi şirketlerin pazardaki payını almasıyla sonuçlanıyor.

Kimileri Apple’ın oyun pazarında Nintendo ve Sony gibi devlerle kıyaslanamayacağını düşünse de milyonlarca insanın oyun oynadığı ürünleri üreterek bu alanda da rekabete hazırlanan Apple’ın yükselişi inkar edilemez.

Apple tarafında ise bu durum biraz farklı yorumlanıyor. iOS platformunda oyunların son derece başarılı olduğunu bilen Apple, oyunların yalnızca App Store stratejisinde önemli bir rol oynadığını ve daha fazlasını Apple’a kazandırmayacağını düşünüyor.

Ancak pek çok ürünü ile oyun pazarında da rekabeti göğüsleyecek Apple’ın bu oyunları App Store’da sunmanın ötesinde daha çok şey yapması gerekiyor. Apple TV ile oturma odalarına konuk olmaya hazırlanan şirket, şimdiki değil ancak App Store’a erişimi olan ve daha fazla depolama alanı sunan yeni sürüm Apple TV ile belki de oyun pazarının önemli oyuncularından biri haline gelebilir.

Mobil cihazlarına istediği oyunu indiren kullanıcılar oyuna erişimin ucuz ve kolay olmasını isterken App Store’un yarattığı bu avantajı Apple’ın artık daha farklı şekilde kullanması gerekiyor.

Apple’ın yarattığı donanımlar ve sunduğu hizmetlere bakacak olursak App Store desteğiyle ileride PS3 gibi eksiksiz bir eğlence platformu yaratabilecek güce sahip olduğunu görebiliriz.

Kaynak:Bilgi Çağı

Yazar Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.