Apple Mail İçin Nasıl Yedek Alınır ?

apple-mail-logoBir sistemden diğerine geçiş esnasında birçok şey aktarmak zorunda kalabilirsiniz. Bunlardan biri de elektronik posta veri tabanınız olabilir. Farklı mail yazılımı kullanıyorsanız o konuda da bir bilgi verebiliriz size ama biz şimdilik Apple Mail kullanıcılarının nasıl bu işlemi yapabileceğini anlatalım.

1.Adım

MacOs X veya Leopard işletim sistemi kurulu olan sürücünüzde Library klasöründe bulunan (~ / Library / Mail), tüm dizini taşınabilir diskinize veya boş cd /dvd’nize kopyalayınız.Bu şekilde Pop hesaplarınızı ve On My Mac bölümünde bulunan mail iletilerinizi yedekleyebilirsiniz.

Yeni bir MacOs X veya Leopard işletim sisteminize yedeğini aldığınız mailleri,tekrar yüklemek için;

MacOs X veya Leopard işletim sistemi kurulu olan sürücünüzde Library klasörüne kopyasını(yedeğini)almış olduğunuz Mail klasörünü yapıştırın.

2.Adım

Apple Mail Programı’nın içerisinde mail kutularınızın üstünde CTRL+Click(Mouse Tık) tıklayarak,açılan bağlam menüsünden “Archive Mailbox” seçeneğini seçip,Archive dosyanızı oluşturacağınız yeri belirtmeniz yeterli olacaktır.Bu şekilde sadece posta kutularınızın içerisinde ki iletilerin yedeklerini almış olursunuz.

Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.