Kategoriler
Apple Donanım Haber Teknik Yazılım

Yeni MacBook lar Sonunda Piyasada

Artık gözümüz aydın mı denir yoksa hayırlı olsun mu bilmem ama eskilerden çoook eskilerden bir arkadaşımızı daha kaybettik. Artık G4 işlemcili iBook lar tarihe gömülüyor, yerine kardeşi MacBook lar geçecek. Bugün piyasaya çıkan MacBook lar beklenildiği gibi MacBook Pro modellerinden daha düşün kofigürasyona sahip. İsterseniz ürünü hemen inceleyelim.

İlk bakışta Apple ın renk seçimine tekrar geri dödüğünü görüyoruz çünkü MacBook lar artık 2 renk; siyah ve beyaz. Renk, konfigürasyona göre değişmekte ama en azından daha fazla seçeneğimizin olması güzel.

Öncelikle her modelde aynı olan özelliklere bir göz atalım.
-1280×800 geniş ekran desteğine sahip 13 inç ekranlar
-Front Row
-640*480 çözünürlüğe sahip entegre iSight kamera
-MagSafe güvenli adaptör sistemi
-64 MB Entegre Intel GMA 950 Graphics içeren paylaşımlı ekran kartı
-Genişletilmiş ekran desteğine sahip mini-DVI
-PC2-5300 olarak bilinen 667 Mhz like 512 MB DDR2 SDRAM
-1 Firewire 400, 2 USB 2.0 kapısı
-Gigabit Ethernet
-Airport Extreme ve Bluetooth 2.0 (EDR) 

Bu özelliklere bakacak olursak Apple gerçekten inanılmaz bir PC üretmiş. Şu an ki standartlara bakacak olursak, 1100 dolara satın alabileceğiniz muhteşem bir bilgisayar diyebiliriz. Hele hele Mac OS X Leopard ile final sürümü çıkacak olan BootCamp ile birlikte Apple inanılmaz satış yapacağa benziyor. Geniş ekran desteğinin gelmesi sevindirici bir olay. Artık kullanıcılar daha fazla alanda çalışabilecek. Sağlanan standart özellikler MacBook Pro kullanıcılarını kıskandıracak nitelikte diyebiliriz. Gerçi işi bozan bir ekran kartı ama o kadarcık da olsun… Apple ın kablosuz ağ ve bağlantıda ilederliğini başkalarına kaptırmak istememesi verdiği donanımlardan açıkca ortaya çıkıyor. Gigabit Ethernet her ne kadar PowerPC zamanından kalma bir özellik olsa da bugün PC dünyasında laptoplara yeni yeni standart hale gelen bir gelişme. Apple,’ın bu tür ileriye dönük ihtiyaçları böyle uygun fiyata indirebilip bize sunması iyi bir nokta. 

İşlemci açısından bakarsak daha önce çıkan Mac Mini ve MacBook Pro lardan çok fazla farklılaşmayan MacBook beklenilenin aksine tek çekirdekli Core Solo değil de çift çekirdekli Core Duo işlemcilerle geliyor. Bu konuda bazı kullanıcılar Apple a kızabilir. Gerçi aynı zamanda MacBook Pro larda da hız güncellemeleri yapıldı ve fiyatları değiştirilmedi. 

Saklama birimi olarak da Apple orta sınıf bir dizüstüne yakışan ama üst sınıfa yakışmayacak 5400 rpm lik SATA disk kullanmış. Optik sürücü ve saklama birimleri yine eskisi gibi paralel devam etmekte. 1099$ lık en düşük modelde Combo ve 60 GB SATA disk yer alırken, 1299$lık orta beyaz modelde SuperDrive ve 60 GB SATA, 1499$lık en üst siyah modelde ise 80 GB SATA saklama biriminin yanında SuperDrive optik sürücüsü de mevcut.

Çevirmeli Modem tamamiyle donanım içinde kaldırılmış ve artık ek donanım olarak satılmakta. Gerçi en maktıklı işlerden birini yapmış Apple bu konuda artık kaçımız çevirmeli modem kullanıyor ki? 

Ses giriş ve çıkışları birleştirilmiş mini caklar sayesinde sağlanabiliyor ve dahili hoparlörler temel anlamda işlerinizi görebiliyor. 

13 inç TFT ekran artık eskisinden daha parlar ve canlı renkler sunabiliyor.

Apple tamamen PC dünyasında bir meteor gibi düşmeye hazır olduğunu bir kere daha gösterdi. Ama yapacağı başka bir adım daha var. Bu adımı yaz aylarının sonunda tanıtacaığ yeni kasa Intel Mac ler ile tanıtacak. 

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner