Kategoriler
ipucu Mac OS X Teknik Windows Yazılım

Nero Disk Dosyalarını .ISO’ya çevirin.

nero-burning-rom-9260Windows dünyasının en bilinen optik disk yazma programı Nero’yu bilmeyenimiz yoktur. Nero yıllardır Windows kullanıcılarının yazma ve farklı optik üretim gereksinimlerini karşılamaktadır. Her ne kadar Mac OS X kullanıcıları Nero kullanamasalar da Roxio firmasının mükemmel Toast yazılımı işimizin çoğunu görmekte. Windows kullanıcıları ile sürekli alışveriş yapıyorsanız bu alışverişin içinde ISO ve NRG dosyaları da vardır. ISO bildiğimiz gibi bir tür CD veya DVD imaj dosyasıdır. NRG de aslında farklı değildir. Aynen Toast yazılımının dosyaismi.toast adındaki bir dosya oluşturması gibi bir CD veya DVD imajı oluşturmanızı sağlar ama bu genelde sadece ve sadece Nero Burning ROM veya Nero Express gibi Nero türevi programlarla yazılabilir. Mac kullanıcıları da çoğunlukla bu çerçevenin dışında kalır. Şimdi artık Mac kullanıcıları da bu işlemi yapabilecek. Nasıl mı? Bunun iki yolu mevcut…

1- Terminal Aracılığıyla NRG dosyalarını yazmak

dd bs=1k if=dosyaismi.nrg of=dosyaismi.iso skip=300

Bunu yapmadan lütfen dosyanızın bir yedeğini alın. Şimdi bu terminal kodu ne diyor? Terminale diyoruz ki kardeşim dosyaismi.nrg dosyasını aç ve birer blokluk veri sırası ile ilerle ve 300 blok kadar bu bölümü pas geç ve bu arada dosyaismi.nrg dosyasını dosyaismi.iso dosyası haline dönüştür. Neden 300 k atladığımızı sorabilirsiniz. Cevabı Nero programının dosyaları oluştururken başında oluşturduğu 300 k lık önbilgi bölümüdür. Birçok program dosya verileri içine böyle kodlar saklayabilir. Tabi dosyaismi.nrg dosyasının olduğu klasör dizini içinde olmanız gerekmekte Terminalde. bunun için ls komutunu verebilirsiniz.

2- nrg4iso programı ile

Sağolsun Google Code bu programın gelişmesine yardımcı olacak yazılımcılarla dolu. Bu program vasıtasıyla .nrg dosyalarınızı .iso dosyalarına çevirebilirsiniz.

Bu programı indirmek için buraya tıklayın.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner