Kategoriler
Genel

Napster dan iTunes a ücretsiz müzik çalımı

ABD’de internet kullanıcıları arasında ücretsiz şarkı indirmedeki büyük şöhreti dolayısıyla plak şirketlerinin bir numaralı düşmanı haline gelen Napster, yeniden ücretsiz müzik işine döndü.  
İnternette 1999’da ortaya çıkan ve 70 milyondan fazla kullanıcının bedava müzik indirdiği Napster, telif hakları yasasını çiğnediği için büyük kayıt şirketlerinin girişimiyle 2001’de mahkeme kararıyla kapatılmıştı.

Uzmanlar, Napster’ın ücretsiz müzik hizmetiyle dönüşünün, Apple’ın iTunes-iPod ile kurduğu hükümranlığı kaldırmak için rakiplerinin, yeni strateji arayışlarında olduklarını gösterdiğini belirtiyorlar. 

Yeni reklam kaynaklarının mali desteğiyle webe geri dönen Napster yayınladığı açıklamayla 2 milyondan fazla şarkı kataloguyla müzikseverlere yasal ücretsiz müzik dinleme olanağı sunan ilk şirket olduğunu duyurdu. 

Napster’ın başlattığı uygulamaya göre, siteye üye olunduktan sonra bir şarkı 99 cent (yaklaşık 1,3 YTL) karşılığı bilgisayara indirilmeden önce 5 kez ücretsiz dinlenebiliyor ya da kullanıcı ayda 10 dolar karşılığında 2 milyonluk şarkı kataloguna kısıtlı erişim olanağı elde edebiliyor. 

”Streaming” uygulamasına göre dinlenebilen şarkılar, bilgisayarın katı diskine kaydedilemiyor ve bir başka cihaza nakledilemiyor. 

Ancak Napster’ın ”Napster to go” adlı hizmeti, web sitesine uyumlu bir MP3 çalar, abonelerin hiçbir ücret ödemeden belirli şarkıları dinlemelerine olanak sağlıyor. Apple’ın iPod çaları bu hizmetten yararlanamıyor. 

ABD dışında, Kanada, İngiltere ve Almanya’daki müzikseverlere hizmet sunan Napster yetkilileri, diğer ülkelerdekilere de ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüklerini bildiriyorlar. 

Napster’ın web sitesinde ayrıca, müzikseverlerin katılım ve katkılarıyla oluşturulagelen ”Narchive” adlı bir online müzik ansiklopedisi bulunuyor. 

Uzmanlar, Napster’ın ücretsiz müzik hizmetiyle dönüşünün, Apple’ın iTunes-iPod ile kurduğu hükümranlığı kaldırmak için rakiplerinin, yeni strateji arayışlarında olduklarını gösterdiğini belirtiyorlar. 

Apple’ın iTunes ile dünya ”download” pazarının en az üçte ikisini elinde bulundurduğu, Napster, RealNetworks veya ABD’de perakendeci Wal-Mart’ın geri kalanı paylaştıkları kaydediliyor.