Kategoriler
Apple Haber Mac OS X Yazılım

Sinsi Rakip iWork 08

Apple’ın ekosistemine en yakın ve Apple mühendisleri tarafından geliştirilmiş ofis üretkenlik paketi iWork yeni özellikleriyle dikkat çekerken paketin içine dahil edilmiş olan yeni arkadaşımız Numbers ile Ofis yazılım savaşlarının başlaması muhtemel. Özellikle de Microsoft Office in yeni açık kaynak belgeleriyle tam uyumlu olan iWork 08 görsel açıdan diğerlerinden açık ara önde bulunmakta. 

Pages


Daha önceden kullanıcılar tarafından hem kelime işlem hem de sayfa tasarımı yazılımı olarak kullanılan Pages içinde artık kullanıcılar için birbirinden farklı iki tane mod var. Bir sayfa içinde yapılan değişiklikleri izlemek için eklenmiş değişiklik takibi bölümü de mevcut. Bağlamsal biçimlendirme aracı gerekli yerde gerekli araçları karşınıza çıkararak işlemlerinizi hızlandırmaya çalışır. Listelemeleri siz yazdıkça otomatik olarak algılar ve o biçime dönüştürür. Yeni Alpha özelliği sayesinde sadece istediğiniz resmin istediğiniz bölümünü göreceksiniz. Yeni grafik araçlarının yanında da yeni sayfa temaları göz dolduruyor. 

Keynote (Bamteli)


Herkes için sinema kalitesinde sunumlar hazırlamanıza yardımcı olabilecek bu mükemmel yazılım yepyeni efektleriyle izleyenlerinizi büyüleyecek. Alpha özelliğine sahip bu yazılım yine Pages da olduğu gibi istediğiniz resmin istediğinz bölgesini size gösterebilecek hem de bir tıkla. Bir grup resimle inanılmaz geçişler yapabilen bu yazılım Flash ve Director da olan animasyon rotası özelliğini de içermekte bu sayede A dan B ye hareketler istediğiniz gibi olabilecek. Ses kaydı özelliği sayesinde de sunumlarınızda artık sunum salonunda bile olmanıza gerek kalmayacak. E tabi bu kadar gelişmenin yanında da Apple mühendislerince hazırlanmış yeni örnek temalarla daha da güzel sunumlar yapabileceğiz. 

Numbers


Uzun zamandır beklediğimiz Apple imzalı tablolama yazılımı sonunda karşımızda.Hem de diğer ofis yazılımlarında olmayan yep yeni özelliklerle. Öncelikle bahsetmek istediğimiz şey Akıllı Tablolar. Akıllı tablolar sayesinde kullanmadığımız uzun tablo boşuklarından kurtuluyoruz ve çalışma alanımızda birden çok tabloyu yanyana getirebiliyoruz. Grafikler, resimler ve metin alanları ise sadece çocuk oyuncağı. İşaret kutucukları ve kayrdırma çubuklarıyla güncellenebilen hücre değerlerine ait grafiklerin gerçek zamanlı olarak güncellenebilmesi ve baskı öncesi güncellenebilir baskı görünümü Numbers’ı bir tablolama programından ötesine götürüyor. Office ile sorunsuz çalışabilen Numbers önden sezimli formüller içeriyor ve formül girişinizi kolaylaştırıyor.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner