Kategoriler
Apple Haber iPhone

iPhone’u Kırmak Marifet mi?

Korsanlar durmak bilmiyor. Apple gibi bilinen firmaların ürünlerini kırarak marifetlerini ortaya dökenler, iPhone’u kırmayı başardı. Apple tarafından büyük bir gürültü ile piyasaya sürülen iPhone’un başına gelmedik kalmadı. Büyük eleştirilen alan iPhone daha sonra sebze doğrayacağından geçirilerek toza dönüştürüldü ve şimdi sırada güvenlik önlemlerinin kırılması var.

Kablosuz İletişimin Kodları Çözüldü Birkaç gün önce kendilerine iPhone Dev Team adını veren bir grup, iPhone’un sadece AT&T servisi ile kullanılmasını sağlayan güvenlik önlemini aşarak farklı servisler ile kullanılmasını sağlamışlardı. Bugün yaptıkları bir açıklamada ise iPhone üzerinde bulunan kablosuz iletişim sisteminin yazılım kodunu çözümlemeyi başardıklarını açıkladılar. iPhone kablosuz iletişim için ARM tabanlı bir entegre kullanıyor. Bu entegre üzerindeki fonksiyonları kontrol etmek içinse Nucleus Real Time Operating System adı verilen bir yazılım kullanılıyor. İşte kodları kırılan yazılım bu.iPhone Dev Team yaptığı açıklamada iPhone’un tümüyle kırılmasının an meselesi olduğunu bu aşamadan sonra MAC OSX üzerinde çalışacaklarını belirtmişler.

Bu artık MAC’lerde de virüs olacak diye bir tehditmi yoksa kuru gürültümü bunu zaman gösterecek ama Steve Jobs ve arkadaşları iPhone’la uğraşmayı bırakıp işletim sistemleri Mac OS X’i korumaya başlasalar iyi olacak yoksa başı ağrıyan biz olacağız. 

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner